Izvor 021.rs,beta,Savezni Zavod za Statistiku pri Vladi Republike Srbije.
U Srbiji je 2018. godine ulovljeno 176 vukova, više od 16.000 lisica i više od 11.000 divljih svinja, navodi se u publikaciji Šumarstvo u Republici Srbiji, koju je objavio Republički zavod za statistiku.
U toj godini ubijeno je 14 divokoza, 47 muflona, 666 divljih mačaka, kao i 941 jelen od čega 85 “lopatara”.
Srbija postaje sve zanimljivija kako domacim tako i stranim udruzenjima i individualcima iz sfera lovaca i ribolova.Kako ce se to odrzati na ukupan eko sistem Republike Srbije nezahvalno je dati bilo kakve prognoze u narednih nekoliko godina.
Tokom 2017. godine ulovljeno je 141 hiljada fazana, gotovo 32 hiljade prepelica, 13,6 hiljada divljih pataka, 26 hiljada zečeva i 10,5 hiljada srna. U lovištima je uhvaćeno 4,2 hiljade žive divljači, dok je kako se navodi, u šume uneto više od 246 hiljada žive divljači.
Po izjavama Beogradskih i ostalih turistickih agencija u Vojvodini i centralnoj Srbiji primecena je velika ekspanzija lovackog turizma narocito lovaca turista iz Evropske Unije jer Srbija je jedna od najeftinih drzava u Evropi za dobijanje lovackih kvota i dozvola a sa druge strane briga za reprodukciju divljaci i divljih zivotinja je jedna od najnizih u Evropi racunato po glavi stanovnika upravo u Srbiji.Namece se logicno pitanje sta ce ostati od divljih ruralnih zivotinja sa ovakvim tempom lovackih aktivnosti ne samo od strane domacih vec i od strane inostranih lovackih turista?
Te godine u Srbiji je bilo je 314 lovišta u Srbiji dok je lovaca bilo više od 77 hiljada. Dole video prilog naseg lovca sugradjana Pejce Lovca nedvosmisleno potvrduje na kom stupnju se nalazi svest nasih sugradjana o nasoj zivotnoj okolini i eko sistemu u kome zivimo i u kome cemo tek ziveti.
Kao epilog ovog teksta izdvajamo par dobrodusnih komentara citaoca portala 021.rs o ovakvim aktivnosti u Republici Srbiji i ovom delu Evrope.
Nivo svesti o eko sistemima u Srbiji je jedan od najnizih u Evropi.Komenatar nasih sugradjana iz podrucja gde lovacki turizam remeti flore i faune ne samo divljih zivotinja i prirodnih resursa vec i nesmetani boravak rodjenih mestana u okolini.
O tome kako se nekontrolisano smanjuje broj divljaci kako onih dozvoljenih za odstrel tako i onih Zakonom zasticenih najbolje svedoci komentar nasih sugradjana koji zive u oblastima gde lovacki turizam dozivljava ekspanziju na racun remecenja eko sistema i samih zivota starosedeoca tih krajeva.