Zvanični podaci o emigraciji medicinskih radnika iz Srbije put Evropskih država ukazuju da Srbija ubrzano ostaje bez ključnih lekara,medicinskih sestara,pedijatara,anestizeologa,negovatelja i negovateljica,hirurga.Ko će nas lečiti u 2020 oj ostaje pod velikim znakom pitanja.
U preostalom ešalonu medicinskih kadrova u Beogradu i Srbiji je vrlo malo takoreći simboličan broj iskusnog radnog osoblja.Taj podatak iz godine u godinu je sve više poražavajući i ekonomski neshvatljiv.
Izvor:Nacionalna služba za zapošljavanje Republike Srbije,Savezni Zavod za statistiku,Beta.
Za posao u Nemačkoj ove godine prijavilo se 360 medicinskih sestara i tehničara, opšteg i pedijatrijskog smera, preko projekta „Triple Win“ koji zajednički sprovode Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ i Nacionalna služba za zapošljavanje Srbije, saopšteno je danas.
Sve više medicinskih radnika kako u Beogradu tako i u ostalim mestima u Srbiji se oseća marginalizovano i organizaciono iskorišćeno.Usled velikog broja odlazećih lekara,hirurga i medicinskih sestara put platežnih EU država preostalo radno medicinsko osoblje u Srbiji se forsira do maksimuma neretko i 12 radnih sati dnevno za platu koja je van svakog zvaničnog podataka u medijima.
To je skoro 100 kandidata više u odnosu na prethodnu godinu, kada se prijavilo 275 medicinskih sestara i tehničara, opšteg i pedijatrijskog smera. Sledeći konkurs za posao u Nemačkoj preko projekta „Triple Win“ biće objavljen početkom decembra, dok je selekcija kandidata planirana za početak naredne godine.
Nakon više od 5 godina studiranja i više meseci specijalizacije neretko i više godine medicinski kadar je u potpunosti profesionalno iskorišćen.Kao takav planira svaki minut slobodnog vremena u učenju germanskih i skandinavskih jezika i planira ostatak radnog veka isključivo van Srbije samostalno ili u velikom broju slučajevima sa ostatakom porodice.Srbija ostaje bez eminentnih medicinskih kadrova i profesionalaca zauvek.
„Triple Win“ je jedini projekat koji je rezultat međudržavnog dogovora Srbije i Nemačke, i isključivo posreduje u zapošljavanju medicinskih sestara i tehničara. Kandidati ne plaćaju nikakve nadoknade za posredovanje, niti projekat ostvaruje profit u Srbiji, jer sve troškove projekta snose nemački poslodavci.
Jednom isplaćeni lekar i medicinar u jednoj Nemačkoj ili Norveškoj ili Švedskoj sa 2500 ili 3000 eura plate je doživotna preporuka preostalih kolegama u Srbiji o odluci lekara i medicinskih kadrova u Srbiji da krenu sa učenjem stranih jezika i potraže svoju radnu budućnost van Srbije.Odgovorne institucije u Srbiji tome ne pridaju nikakav značaj već očekuju da će novim Zakonima o ubrzanom upošljavanju stranaca sa svih pet kontinenata doći iskusni i odgovorni lekari i medicinske sestre koje će pristati da rade 250 efektivnih radnih sati za 300 eura plate.
Prijavljivanje za učešće u projektu je isključivo preko Nacionalne službe za zapošljavanje, koja je, pored evidentiranja svih prijava, takođe zadužena za proveru da li ugovor o radu, koji je ponuđen kandidatima, ispunjava sve pravne uslove prema zakonu Srbije.