O tome kakva je svest o potrebi i primeni ne samo standardne već i preventivne dezinsekcije i deratizacije pravnih lica i ugostiteljskih objekata i lokala kako u Beogradu tako i u lokalima van Beograd govori i izveštaj sanitarne inspekcije ugostiteljskih objekata na Zlatiboru.
Iz dole autentične reportaže samih učenika možete uporediti kako sve izgleda bajno i sjajno na sajtovima ugostitelja a po dolasku se dobija prava slika „ekskurzije“gde deca odsedaju za itekako vredan novac i vredne aranžmane.
Ovaj članak u današnjem izdanju Blic-a za 04.decembar 2019 e godine i ostalih medijskih kuća nedvosmisleno pokazuje totalno odsustvo svesti vlasnika i zakupaca ugostiteljskih objekata i lokala koji proizvode hranu o preventivnoj i realnoj dezinsekciji i deratizaciji objekata u skladu sa Zakonom o Sanitarnom Nadzoru R.Srbije.
Umesto da pozovu sertifikovanu službu vlasnici lokala ne samo na Zlatiboru već svedoci smo i u 90% slučajeva kod vlasnika i zakupaca lokala u Beogradu da pozivanjem amaterskih službi i cenkanjem na telefonu i potraživanjem „najeftinije službe“ da su takvi subjekti „uštedeli novca“.
Blizu 80% poziva koje dobijamo od pravnih lica u zadnjih 180 dana su nezadovoljni korisnici usluga dezinsekcije i deratizacije od strana šarlatana i Internet DDD prevaranata shodno ceni za koju se navedeni subjekti cenkaju i očekuju „superioran kvalitet usluge za par stotina dinara“.
Ujedno je dole članak medijska opomena svakom vlasniku manjeg ili većeg objekta u Beogradu i ostalim mestima u Srbiji uključujući i lokale na Zlatiboru da kvalitetan DDD inženjer i DDD služba se ne nalazi za„malo para“ već svoje vreme,znanje i obrazovanje ceni i naplaćuje upravo od prevarenih korisnika usluga pozivanjem Internet DDD prevaranata.
Svest o analitičkoj i profesionalnoj dezinsekciji i deratizaciji ne postoji na ovim prostorima.Kada izadju u medijima vlasnici takvih biznisa su spremni platiti ne samo više stotina već i više hiljada eura profesionalnoj i odgovornoj sertifikovanoj DDD službi poučeni na primeru prethodnih Internet DDD prevaranata i amatera da pozivanjem neakreditovanih DDD službi se ne radi samo o suludu datom novcu već jednostavno reprodukcija bubarusa,bubašvaba,mrava kao i krevetnih stenica,buva i krpelja a neretko i miševa i pacova ne prestaje već se odvija po ustaljenom biološko-reproduktivnom ciklusu.
Gosti takvih hotela,hostela i apartmana u doba masovnog i svima dostupnog mobilnog interneta uslikaju zatečeno stanje i autentične fotografije proslede medijskim kućama i nadležnim inspekcijskim organima.
Iz želje da se „uštedi“ par stotina ili par hiljada dinara u praksi je to 10 ili 20 eura vlasnik ili zakupac ugostiteljskog objekta zahvaćenim bubama i miševima i pacovima po objavljivanju sanitarnog stanja u svim medijima dolazi do gubitka i otkazivanja ne samo aranžmana vrednosti više hiljada eura već i do kraćeg ili dužeg izostanka u samom poslovanju po zatvaranju takvog objekta od strane nadležnih inspekcijskih službi i negativnoj reklami u domaćim medijima i društvenim mrežama.
Kada se ovakve stvari dese vlasnicima lokala nije problem i 1000 eura dati sertifikovanoj službi samo da se problem reši uspešno i efektivno više im nije bitna ušteda ni 5 ni 10 ni 20 eura poučeni skandalom koje medijske kuće objave nakon prigovora prevarenih korisnika usluga ovakvih sanitarno neodržavanih lokala.
Uz to prisustvo bubarusa i miševa u ugostiteljskim objektima sa sobom vuče i prisustvo Ešerije koli bakterije i Salmonele koja se u 99% slučajeva nalazi u izmetu bubarusa i bubašvaba kao i telesnim izlučevinama miševa i pacova.
autor članka Blic.rs/Ringier Axel DOO Beograd
Andriana Janković
03.12.2019. 20:29
*sva prava autora članka su zaštićena.
Na pojedinim sobama čak nije bilo prozora
Prljave pločice sa ostacima hrane, sveže meso i suhomesnati proizvodi čuvaju se u neadekvatnoj ambalaži, hrana se priprema na površinama koje nisu dezinfikovane, police su prljave, oguljene, a zaposleni nemaju radna odela i obuću…
Ovo je, ukratko, nalaz Sanitarne inspekcije Zavoda za javno zdravlje Užice, nakon što su, po prijavi, u oktobru ove godine posetili Sportsko-rekreativni centar „Viva sport“ u Sirogojnu u okviru turističkog centra na Zlatiboru.
U to su se uverili prošlog meseca učitelji i đaci Osnovne škole „Branislav Nušić“ iz Beograda koji su tu došli na rekreativnu nastavu.
Umesto prostranih svetlih soba kao na prospektima, osnovce su dočekali prašina, prljavština, neprijatni mirisi, bube, paučina, polomljen nameštaj, dok su u dve sobe kao dobrodošlicu zatekli dva mrtva miša, a pojedine sobe bile su i – bez prozora.
– Kako su nam deca rekla, u pojedinim sobama u kupatilima nije bilo tople vode, te su se tuširali hladnom vodom.
Za doručak su im poslužili žive viršle, nedovoljno kuvana jaja, kao i meso koje je bilo čudnog ukusa. Osim toga, savremeno opremljene učionice koje su navedene u saglasnosti koju smo mi potpisali, ne postoje u objektu – kažu za „Blic“ revoltirani roditelji.
A kako se već drugi dan skoro više od polovine dece razbolelo, pozvan je Zavod za javno zdravlje Užice, koji je inspekcijskim nadzorom potvrdio neljudske uslove.
„Utvrđeno je nezadovoljavajuće sanitarno-higijensko stanje. Zidovi su obloženi keramičkim pločicama koje nisu očišćene. Podne pločice su zaprljane, sa prisutnim ostacima hrane. Postoji točeće mesto za pranje ruku, ali bez tečnog sapuna i papirnog ubrusa. U rashladnim uređajima nema kontrolnih termometara i nije ispoštovan temperaturni režim za čuvanje namirnica“, navodi se u izveštaju u koji je „Blic“ imao uvid.
Takođe, navodi se da se u zamrzivaču čuvaju samo namirnice životinjskog porekla, ali se temperatura u njima ne kontroliše. Inspekcija je u svom izveštaju zabeležila i da su mrežice na prozorima u kuhinji oštećene, te je omogućen ulaz insekata, a pribor i sredstva za čišćenje ne odlažu se na propisan način.
„Namirnice se čuvaju u neadekvatnoj ambalaži, a police na kojima se ostavljaju su prljave, oguljene i na pojedinim mestima nema farbe. Ne postoji posebna prostorija za odlaganje neupotrebljivih namirnica koje se bacaju. One se ostavljaju ispred vrata do konačnog odlaganja, a u momentu obilaska oko tog otpada uočeno je prisustvo mačaka“, napisala je Sanitarna inspekcija.
Više od polovine dece je povraćalo, imalo dijareju ili povišenu temperaturu, zbog čega su inspektori uzeli uzorke namirnica, ali i briseve sa zidova, radnih površina, ruku zaposlenih… Brisevi su bili ispravni, te se pretpostavlja da su deca obolela od stomačnog virusa iz Beograda. To, međutim, ne osporava činjenicu da je objekat namenjen boravku dece više ličio na scenografiju za horor film.
Reagovala direktorka
– Veliki broj dece se razboleo poslednje noći na rekreativnoj nastavi – povraćanje, temperatura, dijareja… Pozvala sam Zavod za javno zdravlje Užice da utvrdi epidemiološku situaciju dece i objekta i da pošalje školi izveštaj. U izveštaju su navedene brojne nepravilnosti vezane za „nezadovoljavajuće sanitarno-higijensko stanje“ kuhinjskog bloka. Učiteljice su me obavestile da su objekat zatekle u veoma lošem higijenskom stanju – rekla je direktorka osmoletke Marijana Stefanović, zbog čega je od turističke agencije preko koje je škola organizovala rekreativnu nastavu zatražila umanjenje cene boravka dece za dva dana.