Sajt “Dezinsekcija.net” i Gradski zavod za javno zdravlje grada Beograda pri Ministrastvu Zdravlja Republike SRbije apeluje ovim putem svim gradjanima kako naseg glavnog grada tako i svim ostalim gradjanima Republike Srbije bivsim YU-republikama da sezona pojavljivanja i ujeda krpelja je najizrazitija u prvim nedeljama meseca aprila i traja takoreci sve do zavrsetka proleca.
Krpelji su kao insekti najzastupljeniji u prirodi konkretno sumama ali i livadama,vocnjacima,zbunjevima ali i samoj zemlji unutar.Najcesce se prenose putem kucnih ljubimaca koji cesce u zajednici sa vlasnikom borave na otvorenim travnatim povrsinama.
Ujedena zivotinja najcesce dobije bakterije koje krpelji prenose sa sobom.Lepeza bakterija koje krpelji prenose na zivotinje ujedom a kasnije sa unesenom zivotinjom u zivotni objekat na coveka je vise vrsta.Najcesca je to bakterija “Borrelia burgdorferi” koja se u nasem medicinskom recniku najcesce naziva jednostavno”Borelia”.Bakterija Borelia je osnovni pokretac i indikator Lajmske bolesti.Sama lajmska bolest moze biti dugo godina pritajena u organizmu kako coveka tako i zivotinje.Na svu srecu simptomi koji se javljaju nakon ujeda krpelja poput glavobolje,malaksalosti,osecaja hladnoce iako je spoljasna temperatura normalna i izrazit bol u rucnim i noznim zglobovim je prvi indikator Lajmske bolesti.
U prvih 6-12 meseci po otkrivanju Lajmska bolest koju prenosi iskljucivo krpelji ako se na vreme pristupi lecenju se u potpunosti sanira klasicnim medikamentima na bazi”Doxicilina” odnosno u apotekama poznatiji kao”Dovicin” ili “Doksicilin”.Tretman ovim antibioticima treba trajati najmanje 30-45 dana svakog dana po jedna do dve kapsule nakon jela sa napomenom da se pacijent zarazen i dijagnostikovan sa Lajmskom bolescu ne sme izlagati previse suncu i suncevim zracima zbog alergija koje sam medikament “Doksicilin”stvara u prisustvu suncevih zraka. Izlecenje u prvih 6-12 meseci po otkrivanju i primeni navedenog antibiotika je vrlo visoko tako reci 99%.
Ako se sa terapijom zakasni duze od 18-24 meseci lajmska bolest prelazi u hronicnu tako da navedena bakterija Borelia se ne izbacuje iz organizma vec ostaje u njemu trajno.Nelecena nakon par godina Lajmska bolest moze prouzrokovati ozbiljna ostecenja motoricnog i centralnog nervnog sistema uz pojavu invaliditeta i nemogucnosu hoda i obavljanja normalnih dnevnih aktivnosti u zavrsenoj fazi obicno to bude u starosti ili kod osoba slabijeg imuniteta cak i nakon 15-20 godina po ujedu bez istorijata lecenja antibioticima.
Kako se zastiti od ujeda i pre svega kako dijagnostikovati ovu podmuklu bakteriju i samog krpelja koji je jedini prenosioc ove bolesti?
Vecina vlasnika pasa i macaka u prolecnim i letnjim danim izvodi svoje ljubimce u setnju na otvorenim travnatim povrsinama,livadama i sumama.Mesec april,maj,jun,juli,avgust su najizrazitiji meseci aktivnosti krpelji. Sama genetska struktura krpelja je u slicnosti sa genetskom strukturom stenica iako pripadaju drugacijoj vrsti insekata.Krpelji poput stenica se hrane iskljucivo krvlju i nijednom drugom namirnicom.
Za razliku od stenica koje imaju afinitet prema ljudskoj krvi krpelj se hrani krvlju zivotinja bez obzira na velicinu ili rod same zivotinje i privucen je hemijskim reakcijama sisara gde spadaju pored pasa i macaka i ljudska populaciji u mokraci,urinu ili pljuvacki.
Prenos zaraze je vrlo ucestao sa zivotinje na coveka i obrnuto.Za razliku od stenica koje nikada po ujedu i usisavanju krvi ne stoje i ne borave u kozi domacina krpelji znaju da se takoreci zavuku pod kozu domacina zivotinje i u njoj zive mesecima pa i godinama.
Krpelji poput stenica u svojoj pljuvacki koju ispustaju pre uboda i uvlacenja svoje cevi za usisavanje krvi domacina imaju i poseduju takozvane “krpeljeski analgetik” koji u 99% slucajeva cini da se ujedena zivotinja uopste ne oseca ujedenom niti oseca bol pri ujedu i usisavanju krvi od strane krpelja.
Po usisavanju krvi od pasa i macaka ako je krpelju ostao sto je vrlo verovatno u vecini slucajeva u kozi same zivotinje koja se ne vidi golim okom usled dlake na samoj kozi pasa i macaka a i same zivotinje retko kada osete ubod po svom obroku kada se domaca zivotinja uspava ispadaju instiktivno iz kozi domacina i krecu prema coveku ako je covek u istom objektu gde i zivotinja.Poput stenica krpelji osecaju u sklopu svoje bioloske evolucije preko par stotina hiljada godina ugljen dioksida coveka i domacih zivotina pri izdisanju.Sam covek izbacuje jako vecu kolicinu ugljen dioksida pri snu za razliku od zivotinja poput pasa i macaka.Krpelj to oseti i automatski sa zivotinje prelazi na coveka tokom sna.
Simptomi nakon ujeda se ispoljavaju tek nakon nekoliko dana u nekim slucajevima caki nakon nekoliko nedelja.Najcesci su vrtoglavica,malaksalost,suvi kasalja i bol u zglobovima.U vecini slucajeva pocinje svrab na kozi i mestu ujeda krpelja.Vecina pacijenata i vlasnika pasa i macaka se tesi mislju da su u pitanju klasicne buve ili alergija ne neku vrstu hrane ili pak kozna bolest.
U R.Srbiji takoreci svaka bolje opremljenija labaratorija moze izvesti testiranje na Lajmsku bolest i u akutnom stanju koje traje prvih 6-18 meseci u hronicnom stanju koje se javlja neleceno nakon 18-24 meseci po ujedu.
U svakom slucaju prvi i osnovni lek za coveka su antibiotici na bazi”Doksicilina” dok za zivotinje se primenjuju razlicite kreme na bazi piretroida I klase u prvom redu permetrina.Lecenje zivotinja u prvom redu se mora obavljati pod striktnom nadzoru veterinara jer svaki vid tretmana zivotinja bez adekvatnih umirujucih lekova moze izazvati nervozu zivotinja i neposlusnost.
Dijagnostika i samostalni pregled tela pasa,macaka i ljudske koze na ujed krpelja:
Pogledati da li se na mestu gde se kucni ljubimac najcesce cese pojavljuje crvenilo u vidu koncentricnih krugova. Pazljivo prstom deo gde se pas najcesce cesa i svrbi napipati na prisustvo tela krpelja.Paziti da se deo krpelja ne odvali tok prilikom tako da donji deo krpelja ne ostane unutar tela psa ili macke.Za skidanje prikacenih krpelja koristiti namenske picente nikada rukom ili prstima ne biste smeli vaditi krpelja iz tela zarazene zivotinje.
Kod coveka pogledati da li ima ranica na kozi i koncentricnih krugova sa crvenilom oko ranica?
Ako se oseca svrab,malaksalost i groznica jako cesto savet je sto pre otici lekaru i testirati se na lajmsku bolest.
Dezinsekcija objekata na pojavu krpelja:
Dezinsekcija zivotnog i radnog prostora na pojavu krpelja je slican postupak unistavanju stenica i buva.Zarazeni objekat i ukucani moraju biti svesni cinjenice da postupak dezinsekcije ukljucujue barem tri tretmana u raskoraku od 7 kalendarskih dana i koriscenje preparata koji ne spadaju u klasu 100% ekoloskih ali su za sada jedini vidi i vrsta terapije na prisustvo krpelja u svom domu.
Krpelji nakon ujeda i usisavanja krvi iz tela domacina znaju da se zavuku u nenosenu odecu u blizini kreveta gde zarazena osoba spava.Stoga je potrebno da po nasem tretmanu ukucani obezbede namenske kese za odlaganje garderobe uz prethodno pranje u ves masini na temperaturi 60 stepeni ili vecoj ako se radi o materijalima koji mogu podneti temperaturu pranja od 60 stepeni.U slucaju materijala i garderobe koja ne podnosi visoke temperature potrebno je svaki komad odece detaljno ispeglati na namenskoj daski za peglanje zbog ostavljenih larvi i jajasca.
Hemijski tretman se po pravilu primenju unutar samih kreveta u celom objetku i svim ivicama i supljinama u podu,lajsnicma,plakarima,stolicama,stolovima kao i tretman biljaka.
Efikasnost unistavanja krpelja je jako visoka vec prilikom prvog dolaska ali se tretman ponavlja jos dva puta zbog mogucnosti ostavljanja larvi i jajasca krpelja pred uginucem.
Nakon naseg tretmana osoba,ukucani i same zarazene zivotinje se moraju podvrgnuti stalnom tretmanu kod namenskog lekara i veterinara kako bi se akutno stanje Lajmske Bolesti sprecilo u prvom stadijumu koji je 100% izleciv.
U slucaju da se uocena Lajsmka bolest ne tretira u periodu duzim od 18 meseci od dana prvog uboda bakterija Borelia koja je izazivac Lajmske bolesti moze preci u organizmu domacina u hronicnu bolest i hronicnu bakteriju koja se kontrolise ali se na zalost po prelasku u hronicno stanje ne moze izbaciti iz organizma klasicnim antibioticima na bazi”Doksicilina”.
Zavod za javno zdravlje grada Beograda i sajt Dezinsekcija.net ovom prilikom apeluju na sve pacijente,ukucane i vlasnike pasa i macaka koje imaju simptome ujeda krpelja ili su uocili krpelje da nam se jave radi besplatnog konsultativno-strucnog razgovora i pomoci kako usmenim putem tako i besplatnim dolaskom.
Citaoci i posetioci sajta Dezinsekcija.net mogu nam se obratiti telefonskim putem sa vase desne strane na nase sluzbene telefone za bilo koji vid besplatnih tehnickih i strucnih konsultacija i daljih smernica u lecenju,prevenciji i istrebljenju ovog izuzetno opasnog insekata koji je jako karakteristican sa prvim nedeljama meseca aprila.