Bakterije koje prenose bubarusi.
Najcesca bakterija koju domaci Bubarusi u ovom delu Evrope prenose ukljucujuci i Srbiju kao vodece zemlje u generisanju prenosa ove bakterije usled neblagovremene dezinsekcije,higijene i prskanja zivotnog i radnog prostora jeste bakterija Salmonela.
Salmonella |
---|
Fotografija izvor:Wikipedia Namena ilustracije Prikaz bakterije salmonele na sajtu „Dezinsekcija.net“ Sva prava autora fotografije zasticena. |
Salmonela
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
Sistematika carstvo: Bacteria tip: Proteobacteria klasa: γ Proteobacteria red: Enterobacteriales porodica: Enterobacteriaceae rod: Salmonella Lignieres 1900 vrste
S. bongori S. enterica Ekologija taksona P biology.svg Portal Biologija
Salmonela (Salmonella) je rod štapićastih Gram negativnih bakterija koji može prouzrokovati tifoidnu groznicu, paratifoidnu groznicu i trovanje hrane[1].
Salmonele razlažu veliki broj ugljenih hidrata uz stvaranje kiseline i gasa.
Salmonele ne razgrađuju laktozu, saharozu i ureju, a produkuju H2S.
Salmonele dobro rastu i razmnožavaju se na velikom broju podloga, a samim tim mogu se razvijati i u velikom broju namirnica različitog sastava.
Salmonele se razmnožavaju u temperaturnom intervalu od 5 do 47°C.
Temperature iznad 60°C uništavaju ih za nekoliko minuta.
Optimalne vrednosti pH za salmonele su u intervalu 6,5-7,5, a mogu se razmnožavati i pri vrednostima od 4,5-9,0. Mogu preživeti u namirnicama u kojima je aktivnost vode aw ≥ 0,94. Salmonele su osetljive prema hloru, hlornim jedinjenjima i hloramfenikolu, a otporne su prema dejstvu sulfonamida i benzil-penicilina.
Neki aditivi, konzervansi, začini i starter kulture, sami ili sinergistički sa drugim parametrima (pH, aw (aktivnost vode), temperatura) usporavaju ili zaustavljaju razmnožavanje Salmonela.
U rastvoru kuhinjske soli salmonele mogu preživeti nekoliko meseci, a u prašini preko 80 dana. Salmonele mogu biti prisutne u rekama, otpadnim vodama, kanalizaciji i drugim vodama i đubrivima.[2]
Salmonele sintetišu endotoksin, koji je po svom sastavu glicido-lipido-polipeptidni kompleks.
Retko sintetišu egzotoksin.
Do nedavno je vladalo mišljenje da nisu sve salmonele patogene za ljude.
Međutim, iskustva su pokazala da su praktično sve salmonele štetne za čoveka.
Izvor: Wikipedia
Originalni link ovde.