Autor clanka Bojana Radoja
Sva prava Autora clanka su zasticena.
Bubašvabe latinski naziv:Blatidae
Taksonomija Carstvo: Animalia
Tip: Arthropoda
Klasa: Insecta
Natklasa: Pterygota
Infraklasa: Neoptera
Nadred: Dictyoptera
Red: Blattodea
Opšti opis Rasprostranjenost i karakteristike bubasvaba
Samo zbog nekoliko vrsta ovih prastarih insekata cela grupa je na rđavu glasu, bar što se tiče čoveka, jer koriste stanove i useljavaju se u domove kao neželjeni gosti.
Većina bubašvaba su tropski insekti ali se izvrstan broj vrsta sreće i u umerenim pojasevima, pored odomaćenih vrsta koje su poreklom uglavnom tropske i suptropske, ali svuda prate čoveka.
Bubašvabe su karakteristične po svojim dugim nogama, koje imaju vrlo velike bedrene članke i vrlo su dobro prilagođene za trčanje; takođe i po svom pljosnatom obliku tela, sa prednjim jako proširenim člankom koji u obliku pljosnatog oklopa odozgo skoro sasvim pokriva glavu.
Ovakav oblik omogućava im da prodiru u pukotine i šupljine i da se skriju u vrlo tesnim prostorima.
Mnoge divlje vrste su, slično domaćim mrke boje, žive ispod kore driveća i u biljnom truležu.
Sreću se i vrste živih boja sa mrkim, zelenim i žutim tonovima, koje žive među biljem gde se njihove boje nimalo ne primećuju.
Jedna dosta lepa mala zelena bubašvaba, Panchlora cubensis, često se može naći i u severnim gradovima SAD, gde se obično prenosi zajedno sa bananama; povremeno se i primerci nekih velikih tropskih vrsta prenose na sličan načnin (npr. bubašvaba mrtvačka glava, Blaberus cranifer, koja može dostići dužinu od 5-8cm).
Neke vrste žive u blizini vode, neke u pustinji.
Ishrana bubasvaba
Većina bubašvaba ima dobro razvijena krila, ali kod nekih vrsta krila ženki su veoma redukovana ili uopšte ne postoje.
Mnoge, čak i veće vrste, lete dobro a u tropskim krajevima često se noću čitavi rojevi okupljaju oko svetlosnog izvora.
Većina bubašvaba se i u slobodnoj prirodi hrani otpacima i trulim materijama, češće životinjskog nego biljnog porekla, tako da je za neke od njih prelazak u ljudske domove bio vrlo jednostavan. No, ima ih koje se hrane gljivama i drugih koje se hrane drvetom.
Ove druge su naročito interesantne jer, mada jedu drvo, nisu u stanju da ga svare.
Suprotno opštem verovanju, bubašvabe ne treba okrivljivati kao prenosioce ljudskih zaraza, sem u nekim slučajevima.
No, njihovo stalno prisustvo u kući ipak je znak loših higijenskih uslova, što može dovesti do toga da ovi insekti postanu stvarni prenosioci zaraza.
Razmnožavanje i reprodukcija bubasvaba
Kao i kod niza drugih Orthoptera, jaja mnogih bubašvaba zatvorena su u čvrstu čauru, obično pljosnatu ili u obliku pasulja, zvanu ooteca. Ženke nekih vrsta nose ih na kraju trbuha tako da proviruju iz genitalnog otvora sve dok se jaja ne izlegu.
Druge ih jednostavno negde polože, dok mali broj zadržava jaja u telu u proširenom uterusu (materici), tako da se mlade bubašvabe ustvari rađaju žive. Vrlo interesantna grupa su ose Evaniidae po tome što žive kao paraziti u jajnim čaurama bubašvaba.
Poreklo,istorijat i evolucija bubasvaba
Pomenuli smo ranije da su bubašvabe prastarog porekla, pošto su veoma česte među fosilima insekata iz perioda karbona. Fosilna bubašvaba ne pokazuje velike razlike od sadašnje i živela je uglavnom onako kao što danas žive njeni potomci, s tom razlikom što je za razvitak čoveka i njegove kuhinje bilo potrebno još mnogo stotina miliona godina.
Bubašvabe su uglavnom razvile jednostavan, siguran i uspešan način života i drže ga se otada, dok su druge drupe postizale velike privremene uspehe a zatim, kao isuviše specijalizovane, izumrle.
Bubašvabe su zato izvanredan primer kako krajna skromnost može biti bogato nagradjena.
Kako unistiti zute mrave?
Unistavanje zutih mrava zahteva ozbiljan medicinski i naucni pristup kao i visegodisnje radno iskustvo u smislu po zdravlje ukucana neskodljivih aktivnih hemijskih reagenasa i poznavanje fiziologije, fizionomije i hijerarhije kolonija. Tekst i sadrzaj clanka: Ljubisa T.Cakic .Sva prava autora clanka,autenticnih tekstova i arhivskih fotografija su zakonom zasticena. Pojava zutih mrava i njihovo trajno suzbijanje i unistenje zahteva najozbiljniji bioloski,hemijski i naucno-medicinski dokazani pristup o adaptaciji, fizionomiji i fiziologiji ovih insekata kako u zivotnom tako i… Pročitaj više »Kako unistiti zute mrave?
CEO ČLANAK...
Skoro sam se uselila u garsonjeri na Dorcolu u jednoj staroj zgradi i odmah sam primetila i ja i momak ogromne ruzne odvratne bubasvabe u kupatilu.Tokom jutarnjih sati pri namestanju spavace sobe moj momak je video u krevetu par njih pa zato pitam ovim putem da li vasi preparati mogu pomoci ili da potrazimo drugi smestaj momentalno?
Bubasvabe za razliku od mladje modifikovane verzije bubarusa zive u vecini slucajeva u kupatilu i mehanizmima kreveta.Po ulasku u mehanizam kreveta hrane se celulozom koja se nalazi na povrsini golog drveta dasaka u krevetu.Uvek idu u paru.Ucinak je vidljiv u jutarnjim satim jer dosta bubasvaba nakon konzumiranja hrane u stanu se vraca putem kanalizacije i zivi u kanalizaciji ali se opet vraca u potrazi za hranom.Zato je od sustinske vaznosti za dalji tok tretmana raditi i primenjivati preparate jako produzenog dejstva koji imaju ucinak kod bilo koje vrste gmizuceg insekata ali su sa druge strane neskodljivi po ukucane i domace zivotinje.
Zatvoreno za komentare.